Osiedle Stella - wernisaż
Jako że w 2007 roku popełniłem parę zdjęć tzw. "osiedla widmo" w Tychach (Stella), okazało się, że te fotografie mają wartość dokumentalną i Muzeum Miejskie w Tychach poprosiło mnie o udostępnienie tych materiałów na dedykowanej wystawie "Stella - niezaistniałe osiedle przyszłości".
Wernisaż odbył się 22 marca 2024 w siedzibie Muzeum, a jej kuratorem był pan Mateusz Miłoń.
Spotkanie było nie tylko okazją do wspomnień, ale także refleksji nad wciąż niedocenianym dziełem Wejchertów, Dziekońskiego i innych budowniczych miasta.
Stella to nie kolejny projekt urbanistyczny (jeden z setek)... ale rewolucja... kolejna rewolucja socmodernistyczna w skali całej Polski.
Projekt wyprzedzał swoją epokę nie tylko w sensie architektonicznym, ale był awangardą europejskiego socmodernizmu, a postulat wkomponowania osiedla w otaczającą przestrzeń przyrodniczą podjęty jest na forum Unii Europejskiej dopiero teraz (słynna kontrowersyjna idea miast 15-minutowych).
Koncepcja osiedla poprzedzona była licznymi konsultacjami i wymianą doświadczeń budowniczych w innych krajach, np. we Francji.
Intencją Wejchertów było zbudowanie osiedla z odpowiednią przestrzenią między budynkami: las, park, ośrodki zdrowia, edukacja, pawilony handlowe, pomniki socmodernistyczne... Osiedle tworzone dla ludzi, przeciwieństwo dzisiejszej patodeweloperki popieranej przez kolejne Rady Miasta, przeciwieństwo zapchanych ulic, przepełnionych parkingów i szkół, przeludnienia, wycinanego lasu, spalin... i całej tej III RP.
![]() |
Projekt szkoły |
Osiedle nigdy nie zostało ukończone. Zniszczono je, jak większość osiągnięć PRL-u.
Jeśli chciałbyś poznać historię tego projektu, odwiedź Muzeum. Już 6 kwietnia odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, a sama wystawa będzie otwarta do lipca 2024. Więcej: TUTAJ.
![]() |
fot. Artur Pławski |
Więcej fotek na stronie Muzeum: TUTAJ.
Komentarze
Prześlij komentarz