Tu zaczął się Śląsk

Historia Śląska jest bardzo ciekawa. Ślęża (od "śląg" - czyli "wilgoć") prawdopodobnie była obiektem kultu już parę tysięcy lat temu. Ostatnie plemię ślężańskie żyło tu jeszcze w XI wieku C.E. Napływ klechów z chrześcijańskiego już Zachodu spowodował powolny upadek kultury i wypieranie dawnych wierzeń i tradycji.

Dawny Śląsk obejmował spore terytorium: dzisiejszy skrawek Niemiec, Polski i Czechów. W epoce nowożytnej, Niemcy (zupełnie nie rozumiejący historycznego kontekstu tych ziem) wymyślili nowy podział administracyjny: Dolny Śląsk (czyli de facto Śląsk) oraz Górny Śląsk (który de facto raczej był od zawsze zamieszkiwany przez plemiona Wiślan). Tak więc, to co dzisiaj kojarzy się z nazwą "Śląsk" (kopalnie, ślonsko godka) - tak naprawdę przynależy do Wiślan... i wyrosło zaledwie dwieście lat temu. Wcześniej Górny Śląsk był domeną rybołówstwa (Rybnik, Wielki Staw Bieruński) oraz leśnictwa o wyjątkowych walorach ekologicznych.

W XIX wieku, niemieccy archeolodzy postawili tezę, iż nazwa "Ślęża" pochodzi od niemieckiego plemienia Silingów, a koncepcję tę chętnie podjęli naziści. Teoria ta była później negowana przez językoznawców, aby (zaledwie 10 lat temu) całkowicie upaść w wyniku rozpoczętych badań genetycznych (haplogrupy). Badania te wykazały, że większa część dzisiejszych Niemiec była zamieszkiwana kiedyś przez słowian, a sami Niemcy nie są w ogóle narodem (to mieszanina słowian, celtów i nordyków). Sorry, Helmut!


Zainteresowanych zapraszam do fotorelacji z Będkowic, w chwili obecnej chyba najbardziej bogatego ogólnodostępnego źródła informacji na temat tej kolebki Śląska: TUTAJ.



Komentarze